Cikkek
Tudományos ismeretterjesztő írásaink.
Legfrissebb cikkeink
A telefonfüggőség pszichológiája
Előfordul, hogy Ön is órákig ül a telefon előtt, és folyamatosan nézi a TikTok videókat, vagy elmerül az Instagramon, esetleg a Reddit bejegyzések olvasásában, vagy a Facebook hírfolyam görgetésében?
Sztoikus gyakorlatok
A gyakorlati bölcselők valódi gyakorlatokat adtak és adnak a kezünkbe, hogy az életünk – és ennek révén a világ maga – békés, kiegyensúlyozott és boldog lehessen.
Sztoikus "pszichológia"
Habár szabályszerűen vett sztoikus pszichológia nem létezik – egyelőre –, több irányzatban, elméletben, módszerben visszaköszönnek a filozófia alapvető megállapításai.
Kik a sztoikusok?
A sztoicizmus mindmáig jelentős és érvényes megállapításai, útmutatói és gyakorlatai elengedhetetlenek a mindennapi kiegyensúlyozott élethez – miért nem ismeri hát ezeket a hétköznapi bölcsességeket minden ember?
Pszichológiai tanácsadás és pszichoterápia
A pszichológiai tanácsadás és pszichoterápia egyaránt olyan terápiás módszerek, melyek a mentális egészség támogatásában és a pszichés problémák kezelésében nyújtanak segítséget. Bár egészen hasonló célokat szolgálnak, jelentős különbségek vannak közöttük. Ebben a cikkben megvizsgáljuk a pszichológiai tanácsadás és pszichoterápia közötti hasonlóságokat és különbségeket, a pszichológiai tanácsadás menetét, valamint a két módszer hatékonyságát.
Az értelmet keresve
A pszichológia világában számos irányzat és módszer létezik, amelyeket röviden korábbi cikkünkben ismertettünk. Ezek egyaránt segíthetnek megérteni és kezelni az ember-lét különböző aspektusait. Manapság kiemelkedően fontos és értékes terápiás megközelítés a logoterápia és egzisztenciaanalízis, amelyet Viktor Frankl (1905-1997) osztrák pszichiáter alapított. A holokauszttúlélő Frankl élete és munkássága önmagában is autentikus ls inspiráló példa arra, hogy hogyan találhatunk értelmet és célt az életünkben, még a legnehezebb helyzetekben is.
A lelki egészség térképe
A „pszichológia” valójában izgalmas és sokszínű terület, amely számos megközelítést és módszert kínál a mentális egészség megértésére és támogatására. Az alábbiakban felfedezzük a különféle pszichológiai irányzatokat és módszereket, és megvizsgáljuk, hogy miben különböznek egymástól, valamint milyen közös vonásokat fedezhetünk fel bennük. Az írás célja, hogy átfogó képet kapjanak a pszichológia irányzatai iránt érdeklődők.
Az irodalom és a pszichológia összefonódása
Úgy gondolom, az életminőségünkhöz jelentősen hozzájárul, hogy mivel és hogyan töltjük a szabadidőnket. Az élettel járó stresszorokat, vagyis a stresszt kiváltó ingereket nem tudjuk elkerülni, de sokat tehetünk önmagunkért azzal, ha a kiváltott reakciókat tompítjuk, és nem hagyjuk, hogy túl sok negatív érzelem uralkodjon el rajtunk. Ez nem azt jelenti, hogy elhárítjuk a problémákat. Éppenséggel érzelmeink szabályozásával készülünk fel azoknak a megoldására vagy elfogadására. A testmozgás, kreatív alkotás mellett számos pozitív hatása van a szépirodalom fogyasztásának is.
Ghosting
A modern kapcsolatok világában az internet és a digitális eszközök térhódításával új formái alakultak ki a kommunikációnak. Az egyik ilyen jelenség, amely sokak számára ismerős és gyakran fájdalmas tapasztalat, a "ghosting", amit magyarul eltűnésként vagy felszívódásként is nevezhetünk. De mi pontosan a ghosting, miért történik, és hogyan lehet kezelni az általa okozott fájdalmat?
Híres és hírhedt pszichológiai kísérletek II.
Jelen írásban olyan kísérleteket mutatunk be, melyek nem számítanak a pszichológiai kutatások sorában etikátlannak, ellenben sok hasznos eredménnyel jártak.
Híres és hírhedt pszichológiai kísérletek I.
A pszichológia alig másfél évszázados története során számos kísérlet keltett nagy feltűnést és hozott fontos felismeréseket az emberi viselkedésről. Ezek közül néhányan kifejezetten vitatottá, híressé vagy hírhedtté váltak. Jelen cikkben bemutatjuk a legismertebb etikátlan pszichológiai kísérleteket, beleértve Milgram engedelmesség kísérletét, a stanfordi börtönkísérletet és még sok más kutatást.
A rendelő nyitvatartása
Hétfő – péntek8:00 – 20:00
Szombategyeztetés szerint
Vasárnapzárva
Szakembereink
kliensfogadási ideje
Tekintse meg a szakembereink kliensfogadási beosztását a tanácsadás minél jobb tervezhetősége érdekében.
Krízishelyzetben
116-123
Ha Önnek vagy szerettének azonnali segítségre van szüksége, a nap 24 órájában bármikor ingyenesen hívhatja a Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ) forródrótját.
Ne maradjon le!
Iratkozzon fel levelezési listánkra, hogy tájékoztathassuk izgalmas szakmai és ismeretterjesztő programokról, eseményekről, új csoportjainkról és kedvezményekről, hírekről.
Kérdése
van?
Tegye fel bátran!